• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/istanbulmuhtarlarfederasyonu/
  • https://twitter.com/istanbulmuhtari
BAŞKAN
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret50734
Takvim
BEYAZ MASA
TRAFİK KAMERALARI

TRAFIK KAMERALARI

istanbul şehir rehberi
SEHIR REHBERI
SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Web Sitesi
T.C KİMLİK SORGULAMA ve DOĞRULAMA

Halil DALCIK
halildalcik@hotmail.com
Türkiye'nin Muhtarları Üsküdar'da Buluştu
21/02/2015
Türkiye'nin Muhtarları Üsküdar'da Buluştu

Türkiye’nin dört bir yanından gelen muhtarlar ilk kez gerçekleşen ‘Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Tarihi, Bugünü, Geleceği Sempozyumu’nda Üsküdar’da buluştu.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen muhtarlar ilk defa meydana gelen ‘Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Tarihi, Bugünü, Geleceği Sempozyumu’nda Üsküdar’da bir araya geldi . Sempozyumda muhtarların olumsuzlukları ve istekleri ele alındı.
Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi hane sahipliğinde Türkiye’nin muhtarları ilk defa bir araya geldi. ‘Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Tarihi, Bugünü, Geleceği Sempozyumu’nda buluşan muhtarlar, sempozyumda sorunlarını ve isteklerini dile getirdi. Sempozyuma, AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Ümraniye Kaymakamı Mustafa Çek, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Delibalta, KKTC Muhtarlar Birliği, KKTC Muhtarları, Türkiye geneli muhtarlar federasyonları, 81 vilayette mevcut bulunan muhtarlar derneği başkanları, yöneticileri ve İstanbul’un muhtarları katıldı. Sempozyum saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunması ile başladı. Ardından Üsküdar Belediyesi hizmet faaliyetlerinden oluşan kısa bir film gösterildi.


“BELEDİYE VE MUHTARLIK SEÇİMLERİ AYRI YAPILMALI”
Muhtarları ağırlamış olmaktan dolayı sevinçli olduğunu ifade eden Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “İstanbul’umuza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bugün burada tüm Türkiye hatta yavru vatanımız Kıbrıs da burada. Bu sebepten ötürü burada konuşulacak olan konular, tartışılacak olan konular aslında tüm Türkiye’ye Türkiye sınırlarının dışına da taşacak, oralarda da gündem oluşturacak hususlardır” diye belirtti.
Sempozyuma katılamayan muhtarları için konuşulanları 50 bin civarında muhtara adreslerine kitapçık halinde postalayacakları sözünü veren Başkan Türkmen, sözlerini şu şekilde devam ettirdi :

“Geçenlerde Sayın Cumhurbaşkanımız da ifade ettiler. Esasen bunu diyenler, senin baban muhtar mı bunu istiyorsun diyenlerin gerçek niyeti, hatırlayınız Cumhurbaşkanımıza muhtar bile olamaz derken sizin tamamınıza hakaret ettiler. Sizi insan yerine koymadıklarını, kendi dünyalarındaki sizin makamlarınızı açıkça kabul ettiler. Yalnız bu nihayet seçimde de muhtarlar az kalsın bizim başımızı da yakıyordu. Zira aslında orada da bir yanlışlık var. Biz bu durumu yetkili kurumlara ilettik. Muhtarlık seçimleri ve belediye seçimlerinin aynı olmaması gerek. Özellikle nihayet seçimlerde bizim Üsküdar’da çok fazla ciddi manada oylarımız yandı. Bazı yaşlı ya da okuma yazma durumu olmayan seçmenlerimiz alıyor belediye başkanının pusulasını, yanına muhtarın pusulasını alıp bir zarfa atıyor. Bugün bizim Üsküdar’da gerçekleşen seçimlerde ortalama oy kaybımız 6 bin idi. Ne yazık ki 30 Mart seçimlerinde 16 bin hükümsüz oyumuz çıktı. Abartmıyorum bunun 10 bini de bizimdi.”


“MUHTARLAR DEMOKRASİNİN EN CİDDİ ANLAMDA TECELLİ ETTİĞİ KİŞİLERDİR”
Yeni gerçekleşen belediye binasında muazzam bir odayı muhtarlar için tahsis edeceklerini ifade eden Türkmen, "Biz muhtarlarımızı tabii ki çok fazla seviyoruz" diye belirtti . Türkmen, “ Esasen yasalar çok fazla kötü değil, bir takım gelişmeler var fakat kıymetli arkadaşlar bu alışkanlıklar var ya, alışkanlıkları terk etmek çok fazla güç . Hayatımızda her işimiz bir alışkanlığın sonucudur. Bu alışkanlıkları terk etmek aslında önemli bir problemdir. Çok sayıda belediye başkanı arkadaşlarımız var, bazılarının muhtarlarımızla araları çok fazla iyi. Bir takım imkanlar yetkiler, sorumluluklar. Bazıları yapmıyor fakat aynı yasa aynı mevzuat 5393 sayılı kanunda ben de inanıyorum muhtarlarımızla ilgili güzel düzenlemeler var. Aynen başka yasalarda olduğu gibi bu yasaları uygulayıcılarda sıkıntı var kıymetli arkadaşlar" diye açıkladı.


Muhtarları demokrasinin en ciddi manada tecelli ettiği kişiler olarak değerlendiren Türkmen, “Sizin mahallelerinizde aldığınız oylar ananızın ak sütü gibi size helal. Size kimse liderinizi, partinizi sevdiği için oy vermiyor. Şahsınıza, kişiliğinize, karakterinize, ya da mahallenin sorunlarını çözeceğinize olan inancına oy veriyor. O yüzden sizlerle ilgili legal düzenlemelerin ivedilikle yapılması ve bundan da önemlisi uygulamasına geçilmesi noktasında kafa yapısının değişmesi gerek. Bunu inşallah hep beraber başaracağız” olacak şekilde açıkladı.


“19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ OLSUN İSTİYORUZ”
Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ise yapmış olduğu konuşmada muhtarların sorunlarına değindi. Akdeniz, "Meşrutiyet Dönemi içerisinde, Tanzimat Dönemi içerisinde parlamentoya geçmiş bir vaziyet içerisinde Türklerin ilk seçimi Osmanlının batılılaşma hareketi içindeki ilk seçiminin muhtarlık seçimi olduğunu unutmayacağız. Biz dolayısıyla hükümetimizden 19 Ekim 1829’u Muhtarlar Günü olarak kutlanması için talep ediyoruz. Bununla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği’ne dilekçemizi, kararımızı ve arkadaşlarımızın imzasını verdik" ifadelerini kullandı.


Sempozyum sonunda Başkan Türkmen’e desteğinden dolayı İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Delibalta tarafından plaket takdim edildi.1320 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

8 mart dümya kadılar gununüz kutlu olsun - 08/03/2016
8 mart dümya kadılar gunu kutlu olsun
ŞÜKÜR BİZE "ABA" DÜŞTÜ - 21/02/2015
İstanbul Muhtarları olarak geçtiğimiz gün cumhurbaşknaı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine ankara'da gittik..
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.764413.8195
Euro15.539415.6017
Hava Durumu